Işid Nedir?

Işid Nedir?

Gündemi bugünler de çok meşgul eden bir terörist grup ile ilgili bazı bazı bilgiler vermek istiyorum. Bugünkü makalemiz de Işid Nedir? bunu inceleyeceğiz. Işid’in açılımı ”Irak Şam İslam Devleti” bu şekildedir. Son dönemlerde gündemi çok meşgul eden bu terörist grup, ezidi, kürt, arap, sünni, alevi ayırmadan herkesi öldürmektedir. Bunu ise kendilerine ALLAH tarafından emredildiğini ve yapmaları dahilinde sevaba gireceklerini hatta daha da ileri giderek sevaba girdiklerini belirtmektedirler. O bölge arasında ciddi anlamda sorun haline gelen ve insanların aç, susuz ve yatacak yeri olmadan +50 derece sıcaklıkta herkesi katleden bu grup, kendini islamiyetin öncüsü ilan etmiştir. Sözde bu ilanı, kendilerinden korkmaları için herkese yaymışlardır. 

Irak ve Şam İslam Devleti, Irak ve Suriye’de aktif isyancı bir grup.Irak Savaşı’nın ilk yıllarında kuruldu, 2004 yılında El Kaide’ye bağlılığını ilan etti. Mücahidin Şûra Konseyi, el-Kaide, Jaysh el-Fatiheen, Jund el-Sahaba, Katbiyan Ansar el-Tevhid vel Sunnah, Jeish el-Taiifa el-Mansoura gibi farklı isyancı gruplardan oluşan silahlı grup Sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurmayı hedefliyor.

Irak Savaşı’nın yoğun olarak yaşandığı dönemlerde Irak’ın Anbar, Nineve, Diyala, Babil, Kerkük ve Selahaddin illerinde çok büyük etkinlik gösterdi Örgüt. Bakuba’yı başkent ilan ederken El-Kaide lideri Aymen el Zevahiri kendilerine bağlı bu grubu 2 yıl önce tasfiye ettiğini açıkladı. Fakat IŞİD emiri Ebu Bekir Bağdadi bu tasfiye kararını reddetiğini ve grubun Suriye’deki operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Nisan 2013 ile birlikte IŞİD Suriye’nin kuzeyinde hızlı bir şekilde askeri güç kazanmaya başladı. Suriye’nin kuzeyindeki en güçlü gruplardan biri oldu. Grup Suriye’de etkin olduğu bölgelerde şeriat kanunlarını icraya başladı ve rakip gördükleri askerleri, yabancı gazetecileri, yardım kuruluşlarına üye insanları sürgüne gönderdi veya hapsetti.

Bu terörist grup, aynı zaman da müslümanları katleden İsrail’e hiçbir şekilde kafa tutamamıştır. Kendi içlerinden sözde bir yetkili, bir açıklamasında ”ALLAH BİZE İSRAİL İLE DEĞİL, İSLAMI BİLMEYEN SÜNNİLER VE ALEVİLERLE SAVAŞMA GÜCÜ VERDİ” demiştir. bu durumda aslında terörist olan bu grubun, kimlere ve nelere hizmet ettiği açıkça ortadadır. Bazı gazeteler de ise yakalanan IŞİD militanlarının üzerinden haç kolyesi çıkmıştır. Kimileri ise o grubun aslında siyonist rejimin bir kuklası olduğunu söylemektedir. Öyle ya da böyle… Bu grup insanları öldürüyor ve kimler tarafından durdurulacağı şuan meçhuldür…

Işid, yaptığı bu katliamlar ile tarihin kara çemberine ve sayfalarına çoktan girmiştir. Bu durumun edebiyatta nasıl bir yara açacağı ise zamanla daha iyi anlaşılacaktır. Bu acılar ve getirdiği üzüntülerin edebiyata nasıl işleneceği merak edilmiyor değil…

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak