İyi Bir Yazar Nasıl Olunur?

İyi Bir Yazar Nasıl Olunur?

İyi bir yazar ile ilgili biraz yazıp çizelim. Ortaya bakalım nasıl bir makale çıkacak 🙂 Bunu ben de merak etmiyor değilim.İyi Bir Yazar Nasıl Olunur? Bir kere iyi bir yazar olabilmek için, her durum ve koşulu göz önünde bulundurmak önemlidir. Ön yargısız olmakla birlikte; aslında biraz da objektiflikten yana olunması daima başarı getirebilir. Ciddi anlamda bir realist durumla karşı karşıya ise onu bükebilmeli veya yeniden şekil verebilmelidir. Okuyuca yeni oyunlar kurabilmenin peşinde koşacak kadar da değişik bir yapısı olmalıdır.

Bazı zamanlar da söylenen sözler üzerine kuşku ile yaklaşıp; doyumsuzca araştırmalı ve at gözlüğü ile bakmamalıdır. Yazar, her zaman açık gözlü, anarşist ve duygusal olmayabilir. Onun da ruhsal bazı durumları olmalıdır.Yalnızlık direnci olmalı. Para kazandığı işten artırdığı kaçamak saatlerde, ailenin, dostların çekiştirmelerine, zevk aldığı şeylerin baştan çıkaran çağrısına kulak tıkayabilmeli; duyularının dahi iş görmediği ağır bir sessizlikte günler ve gecelerce yapayalnız kalabilmeli.Hiç tanımadığı insanlar/canlılar, hiç bilmediği yaşamsal düzlemler canlandırma maharetini coşturmalı; bunu sınamak için, her seferinde yarattığı özgün kurgunun bazen acemi bir oyuncusu, bazen doyumsuz izleyicisi olabilmeli. Bunları uygulamaya koyarken betimlemeleri kuvvetli olmalıdır. Soyut ile somutu öyle bir işlemelidir ki okuyucunun onu gizemli tabakalar da araması gerekmelidir.

Yazar, her şeyden önce donanımı üst seviyeye çıktığı zamanlar da kendini daha iyi denemelidir. Her denemesi, bir başarı ve her başarısı da onu uçsuz bucaksız yazı alemine götürecektir.

Ümit SELİMOĞLU

Konu yazarı

Yorum Yok

Yorum Bırak